Freeganizm – wybór czy konieczność?

Żyjemy w czasach, w których zdecydowanie nie można narzekać na brak różnorodności w jedzeniu. Taka różnorodność niesie ze sobą nie tylko pozytywne rzeczy, o czym doskonale wiedzą freeganie – osoby, o których chcemy powiedzieć w tym artykule.

Freeganizm swoje pochodzenie zawdzięcza Amerykanom, a przynajmniej jeśli chodzi o nazwę. Łączy w sobie słowa free i vegetarianism, które w wolnym tłumaczeni oznaczają darmowy i wegetarianizm. Kim tak naprawdę są ludzie zwani freeganami? Otóż są to osoby, które żywią się wyłącznie jedzeniem znajdywanym w śmietnikach innych osób. Na pierwszy rzut oka wydaje się to ohydne, jednak rzuciwszy na to okiem bardziej dogłębnie można zobaczyć w tym pewnego rodzaju racjonalność.

eating-trash

Freeganie jedzą te produkty, które ludzie wyrzucają i marnują – a jest ich sporo, bo aż 9 mln ton. Nie oznacza to, że jedzą coś nieświeżego – wręcz przeciwnie. Starają się wybierać tę żywność, która jest przeterminowana o kilka dni (cóż za różnicę robi jeden czy dwa dni). Zazwyczaj osoby te można spotkać przy restauracjach i barach czy hipermarketach (a raczej ich śmietnikach), gdzie pod koniec dnia zazwyczaj wyrzucane są wędliny i inne produkty, które się nie sprzedały i nie nadają się do sprzedaży (choć są zjadalne i smaczne, ale nie do końca atrakcyjne wizualnie).

Zastanówmy się zatem, czy freeganizm nie jest dobrym zjawiskiem. Choć bowiem dla niektórych może być odrażającym, tak naprawdę daje wiele do myślenia. Ile jedzenie marnujemy i ile osób moglibyśmy tym wyżywić? No właśnie, odpowiedź na to pytanie może dać pole do nie lada refleksji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s